top of page

Про дотримання порядку прийому дитини до ДНЗ

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

№1/9-389 від 25 травня 2011 року

Міністерство освіти і науки
Автономної Республіки Крим,
управління освіти і науки обласних,
Київської та Севастопольської
міських державних адміністрацій

Про дотримання порядку прийому
дитини до дошкільного навчального закладу

 

Міністерство звертає увагу на дотримання порядку прийому дитини до дошкільного навчального закладу.

         Так, згідно ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність дошкільної освіти в державних і комунальних учбових закладах. Згідно з рішенням Конституційного суду України від 04.03.2004 р. №5-рп/2004 доступність освіти, як конституційна гарантія реалізації права на освіту означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту і держава має створити можливості для реалізації цього права.

         Відповідно до ст. 34 Закони України "Про освіту", прийом дітей в дошкільні навчальні заклади проводиться за бажанням батьків. Згідно ст. 36 "Про дошкільну освіту", батьки мають право вибирати дошкільний навчальний заклад. У відповідності п. 6 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003 р.№305, прийом дітей в дошкільний учбовий заклад здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної картки про стан здоров'я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження. Для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу додатково подається висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру, направлення  місцевого органу управління освітою.

         Довідка, форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.12.1999 №302 Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях), видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.

         Наразі, згідно зі ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки несуть відповідальність за стан здоров'я дитини, його фізичний розвиток.

Відповідно до ст. 12, 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" медичні працівники, які проводять профілактичні щеплення, зобов'язані надавати об'єктивну інформацію особам, яким проводять щеплення, або їх законним представникам про ефективність профілактичних щеплень і можливі післявакцинальні ускладнення. Особам, що не досягли п'ятнадцятирічного віку, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків, які мають право відмовитися від щеплень за відсутності повної об'єктивної інформації про вплив щеплень на стан здоров'я і подальші наслідки.

         Дане право на відмову від щеплень закріплене і в п. 18 "Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень", затвердженого наказам МОЗ України від 03.02.2006 р. №48. У разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів, вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

         Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень вирішується лікарсько-консультативною комісією, згідно наказу Міністерства охорони здоров'я України №43429.11.2002 та затвердженого цим наказом примірного "Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу".

         Враховуючи вище зазначене, відмова керівника дошкільного навчального закладу у прийнятті дитини до закладу без відповідних профілактичних щеплень суперечать діючому законодавству України. За наявності відповідних медичних довідок встановленого зразка із висновком лікаря, у якому зазначено, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, керівник закладу зобов’язаний прийняти дитину до закладу.

         Зміст листа просимо довести до відома місцевих органів управління освітою, керівників дошкільних навчальних закладів.

 

 

Заступник Міністра                                                                                                        Б.М. Жебровський

Законодавча база щодо оформлення медичної довідки

Витяг з Постанови Кабінета Міністрів України від 12 березня 2003 р. N 305 «Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад» { Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1124 ( 1124-2009-п ) від 05.10.2009 N 1204 ( 1204-2011-п ) від 16.11.2011 N 28 ( 28-2014-п ) від 22.01.2014 N 530 ( 530-2015-п ) від 29.07.2015 }

Відповідно до статті 13 Закону України "Про дошкільну освіту" ( 2628-14 ) Кабінет Міністрів України постановляє:

6. Прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження. {Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1204 ( 1204-2011-п ) від 16.11.2011}

Витяг з Санітарного регламенту 
для дошкільних навчальних закладів

(затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016  № 234)

XI. Вимоги до медичного обслуговування, оцінки стану здоров'я дітей

1. Медичне обслуговування дітей здійснюється медичною сестрою або лікарем-педіатром, посади яких входять до штату дошкільного навчального закладу відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України від 30 серпня 2005 року № 432/496 «Про удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 вересня 2005 року за № 1090/11370.

2. Перед зарахуванням дитини до дошкільного навчального закладу у закладі охорони здоров'я за місцем спостереження дитини повинні бути проведені заходи з її підготовки до перебування в організованому дитячому колективі, а саме: проведення оцінки стану фізичного та психічного розвитку, медичне обстеження спеціалістами, визначеними у формі первинної облікової документації № 026/о «Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)» (далі - форма 026/о), затвердженій наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 травня 2013 року № 435, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 990/23522, та за показаннями іншими спеціалістами. За необхідності - санація ротової порожнини та носоглотки, корекція порушення зору, оздоровчі, диспансерні та інші необхідні заходи.

При прийманні дитини до дошкільного навчального закладу обов’язково подається медична довідка про стан здоров'я дитини, яка заповнюється лікарем центру первинної медико-санітарної допомоги на кожну дитину у присутності батьків за формою № 026/о з висновком лікаря про те, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад.

Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією при закладі охорони здоров'я.

При переведенні дитини з одного до іншого дошкільного навчального закладу медичним працівником закладу, який дитина відвідувала, лікарем загальної практики - сімейної медицини або педіатром за місцем розташування дошкільного закладу надається виписка з медичної документації дитини за формою первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого», затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974.

 

 

 

Правила перебування дитини в дошкільному закладі

           Дошкільний заклад забезпечує  дошкільну освіту дітей від 2 до 6 років відповідно до чинного законодавства.

       ДНЗ працює з 7.00 до 19.00 щоденно, крім суботи, неділі та святкових днів.  Ранковий прийом дітей у ДНЗ здійснюється з 7.00 до 8.00.

       До дитячого садка батьки мають привести дитину  здорову,  охайно одягнену відповідно погодним умовам та у зручному взутті. 

    Поважними причинами невідвідування дитиною ДНЗ є випадки, підкріплені відповідними документами:

·          -   хвороба дитини (медична довідка про стан здоров’я дитини перед поверненням у ДНЗ);

·   -  відпустка батьків (довідка з місця роботи батьків, медична довідка про стан здоров’я дитини перед поверненням у ДНЗ);

·        -  літнє оздоровлення: 1 червня – 31 серпня (медична довідка про стан здоров’я дитини перед поверненням у ДНЗ).

     Дитину можна залишати вдома за сімейними обставинами без подальшого подання медичної довідки про стан її здоров’я не більше ніж  на 3 дні.  У будь – якому випадку невідвідування ДНЗ у перший день до 8.15 батькам необхідно повідомити вихователів про причину відсутності дитини та у подальшому періодично інформувати педагогів про стан здоров’я дитини.

      У ДНЗ батьками надаються медичні документи, якщо дитина відсутня у групі упродовж:

-   3-х днів та більше (медична довідка з карантинною відміткою);

-   місяця та більше (до довідки додається висновок про посів на яйце глист)

      До 10 числа поточного місяця батьки сплачують за харчування дитини у ДНЗ. У ДНЗ забезпечується   триразове харчування дітей.

Щоденно з меню можна ознайомитися на інформаційному стенді кожної групи.

       Батьки вихованців, або люди, які їх замінюють,  мають забезпечити дитину:

-  змінним взуттям (капці, черевики тощо) повинно щільно фіксуватися на нозі дитини та мати каблук заввишки 1 см з метою профілактики плоскостопості;

 - піжамою;

 - запасним чистим одягом за необхідністю;

- предметами особистої гігієни (носовичок, гребінець тощо);

 - для занять  музикою та хореографією дитина повинна мати чешки;

- для занять фізкультурою  необхідна спортивна форма (шорти та футболка).

         Відрахування дитини з дошкільного навчального закладу може здійснюватись:

   -  за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють;

- на підставі медичного висновку про стан здоров'я дитини, що виключає можливість її подальшого перебування у дошкільному навчальному закладі даного типу;

  -  у разі несплати без поважних причин батьками або особами, які їх замінюють, плати за харчування дитини, дитина не приймається до тих пір поки не буде сплати.

       Батьки мають бути активними учасниками освітнього процесу, а саме:

-  сприяти створенню оптимальних умов  дома та у ДНЗ для з дошкільної освіти дитини;

 -  відвідувати батьківські збори, консультації, конференцій, відкриті заходи;

-  брати участь в свята, розвагах, змаганнях та конкурсах.                 

           Доречно  попросити у вихователів номер мобільного телефону для спілкування та вирішення питань щодо здоров'я та розвитку дитини. Дзвонити бажано у години, погоджені з вихователем.  Якщо вам телефонує вихователь, обов'язково зв'яжіться з ним, оскільки інформація може бути дуже важливою. 

    Лише тісна співпраця педагогів та батьків - запорука комфорту дитини в дошкільному закладі  та отримання нею якісної дошкільної освіти.

Дитсадок



Відомо навіть малюку,
Як добре жити в дитсадку.
Прийшов - вітайся: «Добрий ранок!»
Мий руки і куштуй сніданок.

Немає часу на ниття,
Бо ждуть цікаві заняття:
Музичне, ліпка, малювання,
Ще й порахуємо старанно,

Розучим вірш, розкажем казку.
Спіймати м'ячик? Та будь ласка!
Що ще? На вулицю - гуляти,
В рухливі ігри дружно грати.

Ось «Гуси-гуси», «Коровай»,
«Автомобілі» - обирай.
Обід. Поспати не забув.
Так не помітно день минув!
(В. Чикало)

bottom of page